Shawnee Heights Fall League Schedule and Rosters

Print This Post

The inaugural Shawnee Heights Fall League is a six-week league that begins on September 20.

There are eight teams in the league, which includes Topeka players from Shawnee Heights, Highland Park, Washburn Rural, Hayden, Topeka West, and Topeka High.  There are also players in the league from Lawrence, Baldwin, and Holton.

Each team will play once a week with games at Shawnee Heights (4201 SE Shawnee Heights Road, Tecumseh, KS, 66542).

For more information contact Steve Wallace, heightshoops1@gmail.com

SCHEDULE

Date Time Team 1 Winner Team 2
September 20 3:30 p.m. Shawnee Heights/Baldwin >>> Topeka West/Holton
September 20 4:30 p.m. Lawrence >>> Highland Park
September 20 5:30 p.m. Washburn Rural 2 >>> Topeka High/Hayden
September 20 6:30 p.m. Washburn Rural 1 >>> Baldwin/Shawnee Heights
September 27 3:30 p.m. Highland Park <<< Shawnee Heights/Baldwin
September 27 4:30 p.m. Topeka West/Holton <<< Lawrence
September 27 5:30 p.m. Baldwin/Shawnee Heights >>> Washburn Rural 2
September 27 6:30 p.m. Topeka High/Hayden <<< Washburn Rural 1
October 4 3:30 p.m. Lawrence <<< Baldwin/Shawnee Heights
October 4 4:30 p.m. Shawnee Heights/Baldwin >>> Topeka High/Hayden
October 4 5:30 p.m. Washburn Rural 2 <<< Topeka West/Holton
October 4 6:30 p.m. Washburn Rural 1 >>> Highland Park
October 11 3:30 p.m. Shawnee Heights/Baldwin <<< Washburn Rural 2
October 11 4:30 p.m. Topeka High/Hayden >>> Highland Park
October 11 5:30 p.m. Topeka West/Holton <<< Baldwin/Shawnee Heights
October 11 6:30 p.m. Washburn Rural 1 >>> Lawrence
October 18 3:30 p.m. Lawrence <<< Washburn Rural 2
October 18 4:30 p.m. Baldwin/Shawnee Heights >>> Topeka High/Hayden
October 18 5:30 p.m. Highland Park <<< Topeka West/Holton
October 18 6:30 p.m. Washburn Rural 1 <<< Shawnee Heights/Baldwin
October 25 3:30 p.m. Highland Park Washburn Rural 2
October 25 3:30 p.m. Shawnee Heights/Baldwin Washburn Rural 1
October 25 4:30 p.m. Lawrence Topeka High/Hayden
October 25 4:30 p.m. Topeka West/Holton Baldwin/Shawnee Heights
October 25 5:30 p.m. Bracket A Championship
October 25 5:30 p.m. Bracket B Championship

ROSTERS

TEAM 1 — SHAWNEE HEIGHTS/BALDWIN

Player Class School
Ahmad Winston 2016 Shawnee Heights
Jerome McFalls 2017 Shawnee Heights
Dante Kahre 2016 Shawnee Heights
Dane Grabauskas 2017 Shawnee Heights
Stevie Rocha 2018 Shawnee Heights
Jesus Juarez 2018 Shawnee Heights
Tre'ven Fields - Shawnee Heights
Calin Martinez - Shawnee Heights
Ryley Guatney - Shawnee Heights
Henry Letner - Baldwin
Kyle Norris - Baldwin
Jayce Dighans - Baldwin

TEAM 2 — WASHBURN RURAL 1

Player Class School
Zach Lutz 2016 Washburn Rural
Justin Pokorny 2018 Washburn Rural
Ryan Cunningham 2018 Washburn Rural
Nate Brozek 2017 Washburn Rural
Daegan Brady - Washburn Rural
Luke Gomez - Washburn Rural
Savian Edwards 2019 Washburn Rural
Armahn Downing 2019 Washburn Rural
Mason Weitharn - Washburn Rural
Ben Buchanan 2017 Shawnee Heights

TEAM 3 — WASHBURN RURAL 2

Player Class School
Ziyad Kassim 2016 Washburn Rural
Josh Brady 2016 Washburn Rural
Sam Wingert 2017 Washburn Rural
Connor Krueger - Washburn Rural
Raymond Swopes - Washburn Rural
Zach Wetzel - Washburn Rural
Jake Berry - Washburn Rural
David Lowery - Washburn Rural
Noah Krueger - Washburn Rural
Jesse Moss 2017 Shawnee Heights

TEAM 4 — LAWRENCE

Player Class School
Anthony Harvey 2016 Lawrence
Kobe Buffalomeat 2017 Lawrence
Jackson Mallory 2017 Lawrence
Austin Miller 2017 Lawrence
Jake Rajewski - Lawrence
Anthony Selden - Lawrence
Noah Butler - Lawrence
Brett Chapple - Lawrence
Trey Quartlebaum - Lawrence

TEAM 5 — HIGHLAND PARK

Player Class School
Malik Keith 2016 Highland Park
Harold Emanuel 2016 Highland Park
DaiShoun Fox 2016 Highland Park
Ahmad Fox 2016 Highland Park
Jerry Evans 2018 Highland Park
Dasani Giardina 2018 Highland Park

TEAM 6 — TOPEKA HIGH/HAYDEN

Player Class School
TC Smith 2016 Topeka High
Nysir Scott 2017 Topeka High
Marquese Hildalgo - Topeka High
Jarin Downing 2016 Topeka High
Mario King 2016 Topeka High
John Madden 2016 Topeka High
Carson Dinkel 2017 Hayden
Stone Tompkins - Hayden
Mason Moten 2017 Shawnee Heights
Tyler White 2018 Shawnee Heights
Ra'Zhon Harness 2018 Topeka West
Courben Raney - Topeka West

TEAM 7 — TOPEKA WEST/HOLTON

Player Class School
Darrien Landis 2016 Topeka West
Dain Struble 2018 Topeka West
Koriyon Carr 2018 Topeka West
Brandon Raney 2016 Topeka West
Korbin Kido 2019 Topeka West
Elijah Griffin 2018 Topeka West
Isaac Jameson 2018 Topeka West
Antonio Pead 2017 Topeka West
Marcus Green 2016 Topeka West
Riley Strader 2017 Holton
Mason Chanay - Holton
Ralf Maleska - Holton

TEAM 8 — BALDWIN/SHAWNEE HEIGHTS

Player Class School
Dominic Sanders 2017 Baldwin
Jeremy Williams 2017 Baldwin
Elliott Stiefel - Baldwin
Poncho Freeman 2017 Shawnee Heights
Dawson Pomeroy 2016 Shawnee Heights
Connor Cummings 2016 Shawnee Heights
Hayden Delorge - Shawnee Heights
Greg Jackson - Shawnee Heights
Carson Denney 2017 Topeka High
J'Shaleik Hendricks 2017 Topeka High
Manny - Topeka West
Breadyn Lee -

 


This post has been viewed 2,811 times

Written by

Owner of TopekaHoops who has over 10 years of experience as a sports journalist covering high school, college, and professional basketball and other sports. E-mail me at: topekahoops@gmail.com

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message